VPC piedāvātie pakalpojumi ir iedalāmi trīs grupās:
Pamatpakalpojumu grozs – tajā ietilpst pakalpojumi, kas bezmaksas tiek nodrošināti visām augstākās izglītības un zinātnes nozares institūcijām pamatojoties uz valsts deleģējumiem . Pašlaik pamatpakalpojumu grozā ietilpst eduroam, eduGAIN un GEANT.
BIedriem nodrošinātie pakalpojumi – pakalpojumi, kas tiek nodrošināti visiem VPC biedriem un kas nav iekļauti pamatpakalpojumu grozā. Lai izmantotu biedriem domātos pakalpojumus, institūcijai ir jābūt pilntiesīgajam vai asociētajam VPC biedram, samaksājot biedra naudu.
Biedru grupai nodrošinātie pakalpojumi – pēc biedru ierosinājuma papildus ieviestie un nodrošinātie pakalpojumi kādai konkrētai biedru grupai. Par šiem pakalpojumiem maksā tikai tā biedru grupa, kam konkrētais pakalpojums ir aktuāls. Šajā pakalpojumu grupā pašlaik ietilpst HPC un Genomikas datu tīkls.
Papildus iepriekš minētajiem pakalpojumiem Latvijas augstākās izglītības un zinātnes iestādēm bez maksas ir pieejams Latvijas akadēmiskais tīkls un NZDIS.
eduroam
Eduroam ir universitātēm, pētniecības iestādēm, skolām un līdzīgām institūcijām domāts risinājums, kas nodrošina vienkāršu, ērtu un drošu savienojumu no tūkstošiem piekļuves punktiem vairāk nekā 100 valstīs. Eduroam risinājums ir balstīts uzvisdrošākajiem pieejamajiem šifrēšanas un autentifikācijas standartiem, un tā drošība ievērojami pārsniedz parastos komerciālos piekļuves punktus.
Lai atrastu vietējo eduroam tīklāju jums tuvumā, apmeklējiet mūsu dinamisko tīklāju meklēšanas pakalpojumu šeit. Iestrādāt linku (Atveras jaunā cilnē) vai lejupielādējiet eduroam pavadošās lietotnes operētājsistēmai Android un iOS.
eduGAIN
eduGAIN ir globāls pakalpojums, kas nodrošina efektīvu un elastīgu veidu, kā federācijā iesaistītajām institūcijām un ar tām saistītajiem lietotājiem un pakalpojumiem izveidot savienojumu.
Mūsdienās tiešsaistes pakalpojumiem pētniecībā un izglītībā ir ārkārtīgi būtiska loma. Studenti, skolotāji, pētnieki un iestāžu darbinieki paļaujas uz tiem, lai sadarbotos, izmantojot daudzus tīmekļa pakalpojumus. Tas var būt e-mācībām, mācībām un konferencēm, datu analīzei un koplietošanai, piekļuvei žurnāliem, bibliotēkām utt. Ērtas un ātras piekļuves nodrošināšana lietotājiem ir būtiska pakalpojuma sniegšanas sastāvdaļa. Pakalpojumu sniedzēji nevēlas galvassāpes, kas saistītas ar paroļu izsniegšanu lietotājiem, un lietotājs nevēlas vēl vienu kārtējo paroli.
Izmantojot tikai vienu uzticamu identitāti, ko nodrošina lietotāja iestāde kā daļu no identitātes federācijas, kas piedalās programmā eduGAIN, lietotāji var piekļūt pakalpojumiem no citām iesaistītajām valstīm. Vēl labāk, tas darbojas ar vienreizējo pierakstīšanos (SSO), kā ietvaros lietotājam pārlūkprogrammas sesijas laikā ir jāpierakstās tikai vienu reizi.
GÉANT
GÉANT ir Eiropas e-infrastruktūras pamatelements, kas nodrošina GÉANT tīklu zinātnes izcilībai, pētniecībai, izglītībai un inovācijām. Izmantojot integrēto savienojamības, sadarbības un identitātes pakalpojumu katalogu, GÉANT nodrošina lietotājiem augstu uzticamību, neierobežotu piekļuvi skaitļošanai, analīzei, uzglabāšanai, lietojumprogrammām un citiem resursiem, lai nodrošinātu, ka Eiropa joprojām ir pētniecības priekšgalā.
Pateicoties starpsavienojumiem ar 39 valsts pētniecības un izglītības tīkla (NREN) partneriem, GÉANT tīkls ir lielākais un progresīvākais pētniecības un izstrādes tīkls pasaulē, kas savieno vairāk nekā 50 miljonus lietotāju 10 000 iestādēs visā Eiropā un atbalsta visas zinātnes disciplīnas. Pamattīkls darbojas ar ātrumu līdz 500 Gbps un sasniedz vairāk nekā 100 nacionālos tīklus visā pasaulē.
LATVIJAS AKADĒMISKAIS TĪKLS
Latvijas Akadēmiskais tīkls savieno Latvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, ļaujot tām ātri un droši apmainīties ar datiem.
Tīklā iesaistītie partneri ir: Daugavpils Universitāte, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Fizikālās enerģētikas institūts, Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūts, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, Liepājas Universitāte, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Universitāte, Liepājas Jūrniecības koledža, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Rīgas Austrumu universitātes slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Baltijas Starptautiskā akadēmija, Vidzemes Augstskola, Ventspils Augstskola, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija.
Lai uzzinātu vairāk, lūdzu, sazinieties ar Ardi Marksu +371 65804936 vai ardis.markss@izm.gov.lv.
NZDIS
Nacionālā zinātniskās darbības informācijas sistēma (NZDIS) ir valsts informācijas sistēma, kurā apkopo ziņas par zinātnisko institūciju veikto zinātnisko darbību un tajā iesaistītajām personām (Zinātniskās darbības likums, 42. panta pirmā daļa). Ministru kabineta 2017. gada 27. jūnija noteikumi Nr.381 “Nacionālās zinātniskās darbības informācijas sistēmas noteikumi” nosaka kārtību, kādā ievada, apstrādā, aktualizē, uzkrāj, glabā, publisko, arhivē un dzēš ziņas Nacionālajā zinātniskās darbības informācijas sistēmā.
ORCID
ORCID nodrošina pastāvīgu digitālo identifikatoru (ORCID iD) zinātniekiem kas jūs atšķir no visiem citiem zinātniekiem. To ir iepsējams sasaistīt ar savu profesionālo informāciju — filiālēm, dotācijām, publikācijām, salīdzinošo pārskatīšanu un daudz ko citu. Tāpat to var izmantot, lai kopīgotu savu informāciju ar citām sistēmām, nodrošinot atzinību par savu ieguldījumu, ietaupot laiku, un samazinot kļūdu risku.
AUGSTAS VEIKSTPĒJAS SKAITĻOŠANA (HPC)
Augstas veiktspējas skaitļošana (HPC) augstākās izglītības un zinātnes nozarei sniedz vairākas iespējas. Šobrīd pieejamie pakalpojumi dažādās organizācijās:
Paļaik HPC skaitļošana pieejama Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas veiktspējas skaitļošanas (HPC) centrā, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā, Latvijas Universitātes Matemātikas un datorzinātņu institūtā, Latvijas Organiskās sintēzes institūtā, Skaitliskās modelēšanas institūtā. , Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrā, Elektronikas un datorzinātņu institūtā.
GENOMIKAS DATU TĪKLS
Genomikas datu tīkls ir MikroTik iniciatīva – universitāšu un zinātnes iestāžu savienošana ar RTU HPC ar ātrumu 100 Gb/s, lai palielinātu mērogojamību, strādājot ar lielu genomisko datu apjomu, piemēram, Covid-19. Iekārtas dāvina MikroTik, bet savienojumus nodrošina LMT (Latvijas Mobilais Telefons). Genomikas datu tīkls tiek veidots starp Rīgas Tehniskās universitātes HPC, Rīgas Stradiņa universitātes Medicīniskās izglītības tehnoloģiju centru, Latvia MGI Tech, Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centru, Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu,
Latvijas Universitātes Akadēmisko centru un Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu.